5 NACINA DA ZASTITITE VASE BANKARSKE TRANSAKCIJE NA INTERNETU

Sa sve vecim napretkom tehnologije internet bankarstva i rasta korisnika interneta sve je veci broj korisnika koji klikom misa iz udobnosti svog doma kupuju na internetu i placaju racune. Medjutim, svremena na vreme ova udobnost ima i negativnu stranu i korisnici internet bankarstva postanu zrtve kradje indentiteta. Iako je efikasno i pogodno za koriscenje jer nam olaksava zivot i daje vise slobodnog vremena online bankarstvo moze da bude rizicno i zato morate preduzmete sto vise mera zastite vaseg racunara. U daljem tekstu opisacu vam 5 nacina pomocu kojih mozete povecati bezbednost vasih podataka koje koristite prilikom placanja na internetu.

1) Budite oprezni prilikom ostavljanja vasih bankarskih podataka na sajtovima koje koristite.
Mnogo se prevara desava zbog neopreznosti korisnika ovih usluga. Nemojte ostavljati detalje vasih bankarskih racuna na raznim sajtovima, ako vec to morate da uradite onda se uverite da li taj sajt ima oznaku za sertifikat SSL koja je obicno u obliku katanca najcesce zelene boje. Svoju lozinku i korisnicko ime takodje nemojte ostavljati nigde, najbolje je ako je ona zapisana na papiru u vasem rokovniku i ne nalazi se nigde u fajlovima na vasem racunaru. Obavezna je promena lozinke makar jednom mesecno i pozeljno je da loznika bude alfanumericka pa cak i sa specijalnim karakterima i da ima minimum 8 karaktera.



2) Koristite beznednu i kripotovanu web sesiju.
Pre obavljanja bilo koje bankarske transakcije i prilikom posete sajtu vase banke koja pruza usluge online bankarstva treba se uveriti da adresa banke pocinje sa HTTPS a ne sa HTTP. Dodatno "S" oznacava da su vlasnici sajta preduzeli sve bezbednosne mere da korisnicki podaci budu zasticeni. Nakon sto zavrsite ono sto ste planirali obavezno se izlogujte iz vaseg naloga.

3) Zastite vas racunar.
Da bi ste obezbedili vase transakcije od otkrivanja od strane nepozeljnih osoba, morate prvo da zastite i vas racunar. Pozeljno je da na racunaru imate najnoviji licencirani antivirusni program, i uvek proverite da li ste iskoristili sve mogucnosti na operativnom sistemu koji sluze za zastitu racunara. Uveko dozvolite azuriranje operativnog sistema i antivirusnog programa.

4) Nikada ne odgovarajte na email koji vam je stigao od Banke.
Ovo se odnosi na email koji vam je stigao i u kojem navodno banka trazi vase podatke sa platne kartice i vaseg racuna. Banka nikada nece traziti ovakve podatke od vas, i to ce traziti samo iskljucivo ljudi koji se bave upravo kradjom ovakvih podataka na prevaran nacin. Hakeri obicno naprave potpuno identican sajt kao sto ima vasa banka i posalju vam link na vas email, kada procitate tekst koji su vam poslali oni vas primoravaju i na akciju da koristeci taj link unesete vase poverljive podatke i iste iskoriste da vama nanesu stetu. Zato morate biti veoma obazrivi i obavezno dobro proveriti slova u domenu sajta, da utvrdite da se zaista radi o pravom sajtu vase banke ili drugog sajta kojeg koristite kako bi ste preko njega placali usluge ili kupovali stvari.

5) Proveravajte vase stanje na racunu kako bi ste otkrili na vreme da ste osteceni.
Veoma je bitno da se sto pre sazna da se nesto neuobicajno desava sa vasim podacima na bankovnom online racunu, kako bi ste na vreme reagovali i alarmirali vasu banku da je doslo do zloupotrebe. Sto kasnije saznate to ce posledica biti teze otklonjiva, i mozete platiti vecu cenu u izgubljenom slobodnom vremenu pa cak i u novcu.

Jos nekoliko korisnih saveta:
- Onemogucite funkciju automatskog popunjavanja polja u vasem pretrazivacu.
- Nikada ne verujte ni jednoj kompaniji na internetu koja nije proverena od stane korisnika i koja nema bezbedni sajt za transakcije.
- Pazljivo procitajte upustva o zastiti privatnosti koja vam vasa banka daje.
- Redovno proveravajte stanje na racunu i ukoliko uocinte neslaganje odmah obavestite vasu banku.
- Koristite druge posrednicke platne sisteme na internetu i nemojte placati direktno platnim karticama. 
Share this article :

0 коментара:

Постави коментар

 
Copyright 2012 Hakovanje | Powered by Blogger
Design by George Robinson | Supported by BTDesigner